DenizliHorozuAnlatiyor.jpg (98098 bytes)

Hikayenin Özeti

“ÇANAKKALE ÇİFTLİĞİ”
18 MART ÇOCUK HİKAYESİ

Farklı bölümler için lütfen okların 1OkResim1.jpg (7235 bytes) 2OkResim2.jpg (7275 bytes) üzerine tıklayınız 

BAŞLANGIÇ 

2OkResim2.jpg (7275 bytes) Denizli'den Baş Horoz

Denizli'den Baş Horoz, Atalarının nasıl ve neden bir gece sabaha kadar öttüğünü ve tüm yurttan hayvanların Çanakkale'ye neden geldiğini size anlatıyor. (Trabzon'dan Hamsi, Urfa'dan Kelaynak, Sivas'tan Kangal, Van'dan Kedi, Mersin'den Balık, Mardin'den Rahvan Atı, Fethiye'den Caretta Caretta Kaplumbağa, Toros Dağlarından Anadolu Panteri, ve diğer hayvanlar).

1OkResim1.jpg (7235 bytes) Hoşgeldiniz !

2OkResim2.jpg (7275 bytes) “Kuş Bakış Turları”

Rehberler, Mehmet Kirpi ve Beyaz Güvercinler “Kuş Bakış Turları” için gelenlere bilgi veriyor (Çanakkale tarihi hakkında, Vatan Şehitleri, Truva ve başka konularda). “Stratejik Nokta” tepesinden geçerken, Uçan Hamsi ve Keçi görünüyor.    

1OkResim1.jpg (7235 bytes) Çiftçi Hamdi

2OkResim2.jpg (7275 bytes) TEMELLER TEHLİKE ALTINDA 

Baş Horoz, (bir öğretmen) geçmişte tüm olan bitenleri, kara bulutlu günlerde Açgözlüler’in nasıl geldiğini, çiftlik hayvanlarının onlara karşı örgütlenerek, birlik ve beraberlik içinde topraklarını nasıl savunduklarını anlatıyor.

Yurdun tüm köşelerinden binlerce hayvan Çanakkale çiftliklerine akın ediyor.

Çiftçi Hamdi, bir gün damdayken "GÜÜÜÜÜÜM" diye bir ses geliyor. Sanki çiftliğin altı oyuluyor gibi ürküten bir ses, taşlar ve temeller yerinde duruyor ama sanki birileri yerinden oynatmaya çalışıyor. Sorunlarını pek çözemeyen çiftçi, bu durumdan sonra, çevredeki daha tecrübeli çiftliklerle işbirliği yapmaya başlıyor. (O güne kadar Hamdi, hep yanlış zamanda yanlış şeylerle meşgul oluyordu ve günlerini "Damımı nasıl koruyacağım?" diye düşünerek geçiriyordu). 

Bu arada, Açgözlüler yaklaşıyor ve fosforlu bir Bukalemun, üzerinde "ZON DIŞI ÇİFTLİK" yazan bir kağıt parçasını ağacın üzerine yapıştırıyor.  

Kale'den Kasketli Karıncalar geliyor.

Mıncık isminde meraklı bir karınca, evine dönerken yolda bir anahtar buluyor. (Bu anahtarı Bukalemun çalmış ve Kunduz’la ile işbirliği yaparak, Açgözlülere hazine ve kaçış tünellerini gösteren haritayı satmışlar.) Kunduz ve Bukalemun, çiftlik çalışmalarına ve toplantılarına hiç katılmıyorlar.

Büyük Anıt tepesinde "Kelaynak Eylem Hazırlama Komitesi" çalışma grubu kuruluyor. Açgözlü düşmanlar yaklaşıyor. Dürbünle gözetleme devam ediyor. "Sızmak" adı verilen operasyon başarı ile tamamlanıyor. Uzman Karga gemiden bir düğüm ve ip parçasıyla dönüyor. 

Bu arada, Avrasya’dan göç eden Gamgana Kuş’u gökten düşüyor. İyileşene kadar, Mıncık ve onu koruyan Mehmet Kirpi’ye dünya görüşleri hakkında bilgi veriyor. Gamgana düğümü çözüyor ve “Dost Kuş” ilan ediliyor. 

1OkResim1.jpg (7235 bytes) ÇİFTLİK HAYVANLARI TAARRUZ'DAN ÖNCE ÖRGÜTLENİYORLAR

Hayvanlar çiftliğin ve toprakların kıymetini daha iyi anlıyor ve "HER ŞEY ÇİFTLİK İÇİN!” diye ant içiyorlar. Birlikte sabahtan akşama kadar harıl harıl çalışıyorlar... Her gün tünel ve siperler kazıyorlar. "Bir şey yapın! Temeller tehlike altında" korkusuyla çiftliği korumak için farklı hayvanlar değişik görevler üsteleniyor. Mıncık, Kasketli Karıncalar gibi kasket istiyor. 

2OkResim2.jpg (7275 bytes) Toplantı sonucu

Kuşlar ve Arıları birlikte hareket ediyorlar. Kurbağalar tuzak kuruyorlar. Istakozlar antenleri ile ağlar örmeye başlıyorlar. Yengeçler ağları koruyorlar. Komando Örümcek, Akrep ve Zehirli Yılanlar, Açgözlüleri pusuya düşürmek için planlar yapıyorlar. Yunus Balıkları, sonarlarıyla Ahtapotlara denizde yol gösterirken, Ateş Böcekleri de karadaki çiftlik hayvanlarına yol gösteriyorlar. Mermi ve yaprak kesici Karıncalar da hazırlık yapıyorlar. Karıncaların işbirliği ile yaptıkları işaretlerle, Açgözlülerin karadaki yerlerini tespit ediyorlar ve bu yerleri diğer hayvanlara gösteriyorlar.  

1OkResim1.jpg (7235 bytes) Van Kedisi bağırarak savaşın başladığını çiftlikte ki tüm hayvanlara duyuruyor.

Karın yağması ile Açgözlülerin ayak izleri daha kolay takip edilmeye başlanıyor. Kirpi'lerin içinde olduğu kartopları düşmanı ezip geçiyor. Bu arada çiftçi ailesi de Açgözlüleri kar bombardımanına tutuyorlar. Kar topları ve Kirpiler sayesinde ilk zafer kazanılıyor. Kara Zaferi kazanılınca sevinen hayvanlar çok mutlu oluyorlar. Kahramanlar kutlanıyorlar ve Kara Zaferini kutlamaya başlıyorlar. Coşku ile doluyorlar ama kara bulutlu günlerin tekrar geleceğini bilmiyorlar. Tehlikenin bittiğini zanneden diğer hayvanlar, savaşın bitmediğini yakın zamanda anlıyorlar.

Bu arada, Mehmet Kirpi, uyarı bayrağının Kar Topu çatışmasında kaybolduğunu görüyor. Hiç düşünmeden oklarından birini acı içinde yerinden çıkarıp, bayrağı tekrar dikiyor. Bu arada, Mıncık, Merzifon'dan gelen yorgun Eşeklere yardım etmek için kasket ve su bidonu ile yola çıkıyor.   

2OkResim2.jpg (7275 bytes) İkinci savaşta Düşmanın büyük bir kısmı etkisiz hale getiriliyor. Boğalar, Keçiler, Urfa’dan gelen Ceylanlar ve Geyikler güçlü boynuzları ile, büyük ve yuvarlak kaya parçalarını yerinden oynatarak gemilerin üzerine tepelerden yuvarlıyorlar. Örümcek ağları sayesinde gemiler batırılıyor. 

1OkResim1.jpg (7235 bytes) SON: GELDİKLERİ GİBİ GİTTİLER

Ancak unutmayınız ki; bu, hikayenin tamamı değil. Çanakkale Çiftliği ruhunu tam olarak anlayabilmek ve tarihimizin tamamını öğrenmek istiyorsanız, o anlayışı taşıyan her şeyin bulunduğu bir yeri daha ziyaret etmelisiniz. Artık hikayenin başlangıcını öğrendiniz. Devamı için Anıtkabir'i ziyaret edeceksiniz ve Büyük Komutanımızın bizim için neler yaptığını öğreneceksiniz. Biz sizden bunu bekliyoruz." 

* * *

MINCIK, MEHMET KİRPİ ve GAMGANA KUŞU
2OkResim2.jpg (7275 bytes)  - Hikaye içinde hikaye -

Sanki değişik başlıklar takıyormuş gibi bazen Gamgana Kuşu tüylerini çok farklı şekillendirebiliyor, bu yüzden Mıncık ne zaman ziyaretine gitse Gamgana Kuşu ona çok farklı görünüyor. Gamgana Kuşu iyileşene kadar, Mıncık ve onu koruyan Mehmet Kirpi'ye dünya görüşleri hakkında bilgi veriyor, hedefler gösteriyor ve resimler yapıyor. Gamgana, rüzgarı nasıl hislerinden anlayacağını Mıncık'a öğretiyor ve Mehmet Kirpi’ye oklar hakkında bilgi veriyor. Bir gün, Gamgana, Açgözlülerin düğümünü çözüyor ve böylece “Dost Kuş” ilan ediliyor. Ayrılmadan önce Gamgana kendi tüyü ile birlikte bıraktığı notta hayat felsefesini paylaşıyor. Coşku ve "Huzur Rengi"ni anlatıyor ve varlığınızı anlamanın ne kadar önemli olduğunu söylüyor. Renkli çadırlarını ve bir kolyeyi de onlara hediye ediyor. “Çadırın dışında, bulutların üstünde uçtuğumda ve etrafı kuş bakışı ile tepeden gözlemlediğim de, gökyüzü ve yeryüzünde gördüğüm tüm renklerin ve hissettiklerimin bir manası vardır. Bu mana ile varlığınızı iyi tanıyarak ve kıymetini bilerek kendinizi daha iyi koruyacaksınız” diye yazıyor. Hikayenin sonunda Mıncık'ın merak ve sevgi ile suladığı Gamgana’nın kanadının altından düşen turuncu çekirdekler çiçek açıyor.

* * *

AMABLE KANGURU ÇANAKKALE'DE

İngilizce "AMABLE KANGAROO VISITS GALLIPOLI"
Between Peace & War

1OkResim1.jpg (7235 bytes) - 2015'e DOĞRU - AMABLE KANGURU ÇANAKKALE'DE 
Barış ve Savaş Arasında

Hikayenin sonu: 
Prof. Hasan Telli Turna, Çanakkale’yi anlattığı sırada uzaklardan “GÜÜÜÜMM” diye bir ses geldi. Amable bu sesin yolculuğu esnasında üstünden geçtiği kara bulutlu komşu toprakların istikametinden geldiğini anladı. Çanakkale topraklarında yatan askerlerin mezarları bu ses ile yerinden oynamıştı. Tüm hayvanlar buradaki atalarının etrafta kara bulutlu günleri yaşayanlar varken nasıl huzur içinde yatabileceklerini düşünmüşlerdi.

Amable, Turnalara dönerek:

“Bize atalarımızın burada huzur içinde yattığını söylediler. Ataları savaşlarda ölmüş milletlerin torunları olarak biz onlardan barışın değerini öğrendik. Atalarımızın burada huzur içinde yattıklarını gördük ama anladık ki, uzaklardaki kara bulutlu yerler buradaki barışı tehdit etmektedir” dedi.

Manyas Kuş Cennetinden gelen tüm kuşlar aynı anda kafalarını onaylarcasına salladılar. Çanakkale’deki şehitlikleri ve savaşı iyi bilen Telli Turnalarda aynı fikirdeydiler. Bu nedenle savaşın bitip, sulhun başlamasının yüzüncü yılına doğru, barışın tehlike altında olduğunu tüm dünyaya anlatmaya karar verdiler.  

Amable kafasını çevirdiğinde yavaşça Gamgana'nın uzaklaştığını gördü. Onun hep orada olduğunu o anda anladı. Gamgana, dostluğun, daimi barışın sağlanması için Çanakkale'ye tüm dünyadan daha çok destek getireceğini vaat etti ve el sallayarak uzaklaştı.


İÇİNDEKİLER

DİĞER BÖLÜMLER:

2OkResim2.jpg (7275 bytes) GERÇEK KAHRAMANLARIMIZ - MEHMETÇİK

1OkResim1.jpg (7235 bytes) ÇANAKKALE ÇİFTLİK MARŞI
Kuzular Rap Rap / Eşekler Bum Bum / Arılar Vız Vız
Elele Hep beraber Oraya! / Yaşasın Türkiye! 
Tak Tak Biz Geldik / Gün Gün Ne Oldu?
Mehmet Kirpi, Uçan Hamsi, Baş Horoz, / DUR! DİNLE! Çağırırlar!
Boğazdan balıklar, Ayçiçek tarlalar, / DUR! DİNLE! Çağırırlar! / Sizi bekleyen çok var.
Tavşanlar Hop Hop / Kurbağalar Zıp Zıp / Balıklar Fış Fış / Kediler Pış Pış / Sinekler Bız Bız.
Gelin Görün! Hep beraber
 oraya! / Yaşasın Türkiye!

2OkResim2.jpg (7275 bytes) GEZİ 

2OkResim2.jpg (7275 bytes) BALON GEZİSİ

1OkResim1.jpg (7235 bytes) HAYVANLAR ve DOĞA

2OkResim2.jpg (7275 bytes) YURT DIŞINDAN ZİYARETÇİLER 

1OkResim1.jpg (7235 bytes) AİLELER

2OkResim2.jpg (7275 bytes) ÇANAKKALE'DEN ÇİZİMLER

EĞİTİM:

1OkResim1.jpg (7235 bytes) TAKVİM ("Atatürk Takvimi" ve tarihi bilgiler için takvimden bir gün seçiniz ve tıklayınız)

2OkResim2.jpg (7275 bytes) 4 MEVSİM VE HAVA DURUMU 

1OkResim1.jpg (7235 bytes) ALFABE 

2OkResim2.jpg (7275 bytes) SAYILAR  

1OkResim1.jpg (7235 bytes) MATEMATİK

2OkResim2.jpg (7275 bytes) SAATİ ÖĞRENME ZAMANI

1OkResim1.jpg (7235 bytes) OYUN, BULMACA ve SÖZLÜK

1OkResim1.jpg (7235 bytes) DENİZDE GEZİ

2OkResim2.jpg (7275 bytes) KORSANLAR

RESİMLİ AÇIKLAMALAR:

2OkResim2.jpg (7275 bytes) Masal ve Balonlar

1OkResim1.jpg (7235 bytes) Mutlu Hayvanlar

1OkResim1.jpg (7235 bytes) Tehlikeyi Duyunca Kızgın Hayvanlar

2OkResim2.jpg (7275 bytes) Çiftlik Tehlike Altında - Açgözlüler Geliyor !  

1OkResim1.jpg (7235 bytes) Ağaçlar

2OkResim2.jpg (7275 bytes) Çiçekler

1OkResim1.jpg (7235 bytes) Mıncık ve Kasketi

2OkResim2.jpg (7275 bytes) Karıncaların Uyarı Motifleri

1OkResim1.jpg (7235 bytes) Karıncaların Uyarı Ateşleri

2OkResim2.jpg (7275 bytes) Gemiler ve Istakozlar

1OkResim1.jpg (7235 bytes) Gemiler ve Örümcekler

2OkResim2.jpg (7275 bytes) Gemiler ve Yengeçler

1OkResim1.jpg (7235 bytes) Yunuslar Nasıl Hazırlık Yaptı

2OkResim2.jpg (7275 bytes) Komando Örümcek, Akrep ve Zehirli Yılanlar

1OkResim1.jpg (7235 bytes) Çiftçi Ailesi Nasıl Savaştı

2OkResim2.jpg (7275 bytes) Çatışma

1OkResim1.jpg (7235 bytes) Savaş Sonrası

2OkResim2.jpg (7275 bytes) Savaşlara Karşı Hayvanlar

1OkResim1.jpg (7235 bytes) Gemiler Devriliyor

2OkResim2.jpg (7275 bytes) Gemiler Batıyor

1OkResim1.jpg (7235 bytes) Köpekbalıkları

2OkResim2.jpg (7275 bytes) Mutlu Kale

1OkResim1.jpg (7235 bytes) Bize Yazın

 


© 2008 Çanakkale Çiftliği
Her Hakkı Saklıdır
Atatürk Günlüğü | Kriweb Hosting